no Circa 400 de persoane îndrăgostiți de datina, tradițiile și obiceiurile neamului norstu au participat la Festivalul-Concurs de Creație Literar artistică pentru elevi, ”DRAG DE NEAM ȘI OBICEI” , organizat de Consiliul raional Fălești, Direcția Generală Educație, la 6 mai, pe teritoriul hotelului – restaurant „CarpeDiem” din s.Albinețul Vechi.

 Scopul acestui eveniment era de a conservarva și promova tradițiile cultural-artistice, de a stimula tinerele talente din domeniul literaturii, artelor plastice, artizanatului, folclorului și jurnalismului.

 La acest concurs au participat elevi talentați din 20 de  Instituții Publice: Gimnaziul Albinețul Vechi, Gimnaziul „E. Coșeriu” Catranîc, Gimnaziul „S. Moraru” Obreja Veche, Gimnaziul „V. Alecsandri” Scumpia, Gimnaziul „D. Cantemir” Pîrlița, Gimnaziul Bocani, Gimnaziul „D. Gherman” Risipeni, LT „I. Creangă” orașul Fălești, LT „Ștefan cel Mare și Sfînt” Năvîrneț, Gimnaziul Făleștii Noi, Gimnaziul Izvoare, Gimnaziul Chetriș, Gimnaziul Pruteni, Gimnaziul Hiliuți, LT „Gh. Vrabie” Călinești, Gimnaziul „M. Corlăteanu” Glinjeni, LT „M. Eminescu” orașul Fălești, Gimnaziul Musteața, Gimnaziul „A. Mateevci” Răuțel, LT „A. Pușkin” orașul Fălești.

 Printre  câștigători la cele 5 secțiuni  se regăsesc:  

 - secțiunea „Creație proprie Literar-Artistică”:

  1. Iachimovschi Dumitrița, Liceul Teoretic „M. Eminescu”, Fălești - premiul I;
  2. Galiț Gabriela, Liceul Teoretic „M. Eminescu”, Fălești - premiul II;
  3. Gurin Miralina, Gimnaziul Făleştii Noi -premiul III.

 - secțiunea „Artizanat”:

  1. Culibaba Cristina, Liceul Teoretic „M. Eminescu”, Fălești - premiul I;
  2. Paladi Ana,  Gimnaziul Musteața - premiul II;
  3. Voloșen Alexandru, Liceul Teoretic „A Mateevici”, Răuţel - premiul III.

 - secțiunea „Arte Plastice”:

  1. Saviuc Andreea, Liceul Teoretic „M. Eminescu”, Fălești - premiu I;
  2. Bantea Cristina, Liceul Teoretic „M. Eminescu”, Fălești - premiul II;
  3. Șmuli Natalia, Liceul Teoretic „A. Pușkin”, or. Făleşti - premiul III.

 - secțiunea „Etnofolclor”:

  1. Ansamblul „Lăzărelul”, Gimnaziul Făleştii Noi - premiul I;
  2. Ansamblul din Gimnaziul Chetriș - premiul II;
  3. Formația etno-folclorică „Datina”, Gimnaziul „D. Gherman”, Risipeni-premiul III.

- secțiunea „Jurnalism”:

  1. Scutelnic Valeria, Gimnaziul Făleștii Noi - premiul I; 
  2. Cimbriciuc Alexandru, Gimnaziul Bocani - premiul II;
  3. Golubaş Ecaterina, Liceul Teoretic „M. Eminescu”, or. Făleşti –premiul III.

 Învingătorii s-au bucurat de diplome din partea Consiliului raional, cadouri și  premii bănești în valoare de 1000 de lei fiecare oferiți de ICS SRL SAMMY CABLAGGE.

 Buna dispoziție a fost creată de  Ansamblul de dansuri populare ”Lăstărașii”, Catranîc.

 Participanții au purtat cu mândrie elementele portului popular moldovenesc, iar cântecele culese din bătrâni au răsunat peste întreg raionul Fălești.

Galerie foto